امشاسپندان

درود بر تمامی شما میهن دوستان

از شما خواهش می کنم کسانی که مرا به پیوند هایشان افزوده اند  و یا قصد این کار را دارند مرا با نام  امـــــــــــــیر(آریوبرزن) بیفزایند.ممنون

امشاسپندان که بازشناساننده‌های وجود اهورامزدا هستند.این واژه به معنی جاودانان پاک یا مقدسان بی مرگ یا نامیرایان فزونی بخش است که از دو جز امشه به معنی جاودانی و بی مرگ و سپنته به معنی پاک و مقدس و فزونی بخش تشکیل شده‌است. امشاسپندان شش فروزه اهورامزدا هستند که هر کدام دارای مفهومی است که بخشی از عظمت خداوند یکتا را به آدمی می‌شناسانند و با شناخت و پیروی از این مفاهیم و ایزدان می‌توان اهورا مزدا را درک کرد. همچنین گفته شده است به شش ایزد(فرشته) + اهورا مزدا(خدا) گفته می‌شود.

مطابق باورهای مذهبی زرتشتی، امشاسپندان، خداوند را در زمین برای گسترش صلح و عدالت یاری می‌کنند و هرکدام مسولیت محافظت از چیزی را بر عهده دارند و عبارت‌اند از (به فارسی امروز):

شش امشاسپندان عبارت‌اند از:

۱- وهمن یا وهومن: به معنی نیک اندیشی - پندار نیک

۲- اشه وهیشته(اردیبهشت): به معنی بهترین راستی

۳- خشتره وییریه(شهریور): شهریار گزیده - شهریاری دلخواه

۴- سپنته آرمیتی(سپندارمذ): به معنی فروتنی و بردباری مقدس

۵- هیوروتات(خرداد): به معنی رسایی و کمال

۶- امرتات(امرداد): به معنی بی مرگی و جاودانگی

لازم به ذکر است که در برخی از ادبیات دینی،امشاسپندان در جهان مادی دارای نقشی به عنوان نگهبان شش گروه از آفریده‌های جهان هستند:وهمن نگهبان جانوران سودمند،اشه وهیشه نگهبان آتش،خشتره وییریه نگهبان فلزات، سپنته آرمیتی نگهبان زمین،هیوروتات نگهبان آب، امرتات نگهبان گیاهان.

همچنین یک روز از هر ماه و یکی از ماههای سال به نام آنها نامیده می‌شود.

۱- بهمن (وهمن) : روز دوم - ماه یازدهم

۲- اردیبهشت : روز سوم - ماه دوم

۳- شهریور : روز چهارم - ماه ششم

۴- سپنته آرمیئتی (سپندارمز=اسفند) : روز پنجم - ماه دوازدهم

۵- خرداد : روز ششم - ماه سوم

۶- امرداد : روز هفتم - ماه پنجم

/ 21 نظر / 72 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهرداد

عالي بود

غ

الحمد لله و المنه امروز ایران به برکت اهل بیت علیهم السلام و انقلاب و به کوری دشمنان یک ایران عزیز است و من از اینکه تو ی این کشور زندگی میکنم افتخار میکنم و اگر ایران دست زرتشتیان بود معلوم نبود الان چه روزگاری داشتیم.

م

اگر زرتشت دینی بود که بهتر از اسلام بود باید میتوانست طرفداران خودش رو تا به امروز حفظ کنه و الان حکومتی داشته باشن.ثانیا دین قومیت بردار نیست دینی که از جانب خدا میاد برای هدایت همه انسانهاست زبان دین زبان فطرته که فطرت یه امر جهانیه.

javad1023

دین فقط اسلام پیامبرفقط محمد<ص>زبان زبان عربی

زن آریایی

باید بگم ....اعراب به زور و کشتار زرتشتیان را به قبول اسلام واداشتند... دین فقط زرتشتی....ژیامبر فقط اشو زرتشت ...زبان فقط دری...نژاد فقط آریایی شما عرب ها هم برین سوسمار بخورین... امیر جان ممنون از اطلاعات خوبتون... دیر زیوید ...شاد زیوید...تا زیوید...به کامه زیوید

زن آریایی

عرب پلشت...ایران عزیز که مال توی عرب نیست...(برای غ ...م)

می خواستم بدونم این مزخرفات از کجا میاری فعلا درین دنیا بسوز یعنی ا و نت بسوزه تا اون دنیا تو وجد ابادت وزر تشتت بسوزی اگه راست مگی حذف نکن

کوروش

فکر شما زردتشتیها تعتیله

آیسان

ممنون عالییییییییییه[گل]

سیاوش

به یاد اهورای مزدا وبتون خیلی عالی.از مطالبی که توی وبتون گذاشتین تشکر می کنم. فکر و ذهنتان همیشه در راه رتشت باد.